ارزیابی میزان خسارت وارده بر ماشین آلات و تاسیسات کارخانه ها توسط کارشناس رسمی دادگستری برق ماشین و تاسیسات کارخانجات

مسائل مختلف و متعددی می‌توانند به تجهیزات و ماشین آلات موجود در کارخانه‌ها خسارت وارد کنند. آتش‌سوزی، نوسانات برقی، بلایای طبیعی از قبیل سیل، زلزله و مواردی از این قبیل همگی موجب خسارت هستند و یا در موراد زیادی عوامل انسانی باعث خسارت رساندن به بخش و یا مجموعه ای از تجهیزات شده‌اند. کارشناس رسمی دادگستری برق ماشین و تاسیسات کارخانجات وظیفه ارزیابی میزان خسارت وارده در کارخانجات را بر عهده دارد.

بیمه‌های مهندسی و بسیاری از بیمه‌ها معمولا خسارت ناشی از سوانح مختلف بر تجهیزات موجود در صنایع مختلف و در کارخانجات را می‌پردازند. برای انجام امور پرداخت خسارات نیاز است تا ارزیابی دقیقی از میزان خسارت وارده بر تجهیزات مختلف صورت گیرد. این ارزیابی حداقل دو جنبه دارد یک تعیین درصد خسارت به تاسیسات و تجهیزات با انجام تفکیک و دسته بندی مشخص و دیگری تعیین ریالی میزان خسارت وارده بر آن. کارشناس دادگستری برق ماشین و تاسیسات کارخانجات در انجام ارزیابی خود هر دو موضوع را در نظر می‌گیرد. که در ادامه بیشتر آن را توضیح خواهیم داد.

در کارخانجات از تاسیسات مختلفی استفاده می‌شود. استفاده از انواع ماشین آلات جهت حمل و نقل، دستگاه‌های تولیدی، دستگاه‌های بسته بندی، تجهیزات تبدیلی و موراد این‌چنینی که با توجه به کاربرد کارخانجات مختلف متفاوت است. بلافاصله بعد از گزارش خسارت باید نسبت به اعلام خسارت اقدام کرد اما پرداخت هزینه‌های آن مستلزم تهیه گزارشی کامل و معتبر از میزان خسارت وارده است.

معمولا فرم تعیین و ارزیابی خسارت برای بخش‌های مختلف طراحی شده است و یا به صورت خاص در اختیار کارشناسان قرار گرفته است. در انجام امر ارزیابی ابتدا نوع خسارت وارده مشخص می‌شود برای مثال ممکن است خسارت بر اثر آتش سوزی و یا صاعقه باشد و یا بر اثر نوسانات و اتصالات برقی رخ داده باشد. همچنین ممکن است عوامل انسانی به صورت عمد یا غیر عمد در بروز خسارت نقش داشته باشند که کارشناس رسمی برق ماشین و تاسیسات کارخانجات آن را به طور دقیق مشخص می‌نماید.

سپس کارشناس لیست کاملی از تجهیزات و همچنین تاسیساتی که مورد خسارت واقع شده است را مشخص می‌نماید و میزان خسارت وارده بر هریک را به صورت تفکیک شده ارزیابی می‌کند. مثلا ممکن است از بین رفتن بخشی از یک توربین آن را کاملا ناکارآمد کرده باشد بنابراین به طور کامل خسارت دیده است.

کارشناس برق ماشین و تاسیسات کارخانجات در مرحله پایانی اقدام به برآورد ارزش تجهیزات و تاسیسات خسارت دیده می‌کند. در این مرحله در واقع قیمت واقعی هر یک از تجهیزات مشخص می‌شود تا میزان دقیق خسارت برای جبران و یا ارائه به نهاد‌های مربوطه اعلام شود.

با توجه به این که سالانه تعداد زیادی از حوادث در کارخانجات ما به دلایل گوناگون بروز می‌کند و ممکن است مسائل حقوقی متعددی نیز برای تعیین میزان خسارت و یا حتی تعیین عامل خسارت ایجاد شود، کارشناسان ما در این حوزه به صورت رسمی اقدام به تهیه گزارشات معتبر در خصوص علل و میزان خسارت می نمایند.